تجهیزات استخری
تجهیزات استخری

تجهیزات استخری یکی از مهم ترین بخش ها در ایجاد یک سیستم مدرن در استخر می باشد.

پمپ آب کلرزن

پمپ های کلرزن جهت تصفیه و حفظ پاکیزگی آب های استخری از هرگونه آلودگی باکتریایی به کار می روند. استخر ها و جکوزی ها جهت رعایت حداقل موارد بهداشتی نیاز به استفاده از کلر در آب خود دارند که پمپ های کلر زن استخری یک انتخاب خوب جهت پمپاژ کلر در این آبها می باشند. پمپ های کلرزن، نیاز بخش گسترده ای از صنایع، کارخانه ها، نیروگاه ها و پتروشیمی را از طریق تزریق مواد شیمیایی، مونیتورینگ و کنترل برطرف می کند.

 فیلتر استخر 

فیلتر استخر یکی از مهم ترین اجزای تجهیزات استخری است که باعث از بین بردن ناخالصی در آب شده و آب مناسبی جهت شنا برای شما تولید می کند. این نوع فیلتر به سه دسته ی فیلتر های شنی، کارتریج و فیلتر های خاکی یا دیاتومه تقسیم می گردد.

فیلتر های شنی از جمله محبوب ترین فیلتر ها می باشند که جهت تصفیه ی شن و ماسه به کار می روند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند در صورتیکه فیلتر های کارتریج باید سالانه تعویض گردند .

و اما فیلتر های خاکی یا دیاتومه اکثرا علی رغم اینکه پر هزینه می باشند، کارایی بالایی داشته و در مکان هایی که آلودگی قابل تشخیص با چشم غیر مسلح نیست، استفاده می شوند. لازم به ذکر است فیلتر های دیاتومه قابلیت عملکرد مشترک را دارند بدین معنی که این فیلترها می توانند به صورت موازی با یکدیگر کار کنند و ظرفیت تصفیه ی مورد نیاز را تامین نماید.

چراغ استخر

استفاده از چراغ های استخری، نمای جالبی به استخر و جکوزی شما می دهد.استفاده از تکنولوژی های روز در چراغ های استخری درخشندگی خاصی به استخر شما خواهد داد. این چراغ ها با رنگ ها و طرح های متفاوت در بازار موجود هستند که می توانند محیط اطراف شما را تغییر دهند. بهترین مدل های چراغ استخری و جکوزی دنیا در دو نوع LED و هالوژن ارائه می گردد. چراغ های LED رنگی، پرتوان ترین و زیباترین مدل های آن می باشند که با توان مصرفی 50 وات برای جکوزی و 70 وات برای استخر، با پیشرفته ترین طراحی ها و تکنولوژی ها ساخته شده اند.

چراغ سونا

سونا محلی آرام جهت استراحت و بدست آوردن آرامش می باشد، پس بنابراین نوع روشنایی و میزان آن، در این احساس بسیار دخیل است . بسیاری از سونا ها از نوری کم و ملایم استفاده می کنند .علاوه بر میزان روشنایی، چراغ های سونا باید قادر به تحمل رطوبت و درجه حرارت تا 100 درجه سانتی گراد باشند.

چراغ های سونا به سه صورت لامپی، نواری و فیبر نوری در بازار موجود می باشند که هرکدام از آنها طیف وسیعی از قیمت و مدل ها را به خود اختصاص داده اند.

اسکیمر استخر

مهم ترین وظیفه اسکیمر، تنظیم و یکسان نگه داشتن سطح آب پس از ورود حجم های مختلفی از آب به داخل استخر وجکوزی می باشد. هم چنین اسکیمر استخر به شما کمک می کند تا زباله های شناور مانند برگ، شاخه، حشرات مرده، خاک و روغن را از سطح آب به راحتی جمع آوری کنید. اسکیمر ها قبل از فرو رفتن این زباله ها به زیر آب آنها را به درون خود کشیده و باعث تمیز شدن آب می گردند.

این اسکیمر ها اکثرا برروی آب استخر یا برروی دریچه ی آنها قرار می گیرند.

دستگاه ضد عفونی کننده آب

هر شناگر به طور متوسط حدود 1،000،000 تا 1،000،000،000 میکرو باکتری وارد آب می کند . که با توجه به این، آب استخرها به طور مداوم نیاز به میکروب زدایی دارند. دستگاه های ضد عفونی کننده، آب استخر را در بهترین شرایط از لحاظ پاکیزگی نگه خواهند داشت و ازبروز مشکلات تنفسی، خارش های پوستی و آلرژی جلوگیری می کنند. دستگاه های ضدعفونی کننده استخر از لحاظ کار کرد به دو دسته تقسیم می شوند؛ این دستگاه ها به طور مداوم آب را از وجود هرگونه آلودگی چک می کنند که در نوع اول دوز مناسبی از مواد شیمیایی را جهت جلوگیری از آلودگی آن و پیشگیری از خطر، به آب اضافه می کند و در نوع دوم جهت ضد عفونی کردن، از اشعه ی فرابنفش استفاده می گردد که به این نوع دستگاه ها اصطلاحا پروزن گفته می شود.

کفشور استخر

کفشور استخر جهت جلوگیری از ورود اجسام بزرگ به داخل لوله به کار می رود، در واقع کفشور ها نقش صافی را در استخر بازی می کنند که در دو نوع دایره و مربع در بازار موجود می باشند .
- مخازن frp (و نازل‌ها): استفاده از مصنوعات فلزی در صنعت تصفیه آب باعث بروز مشکلاتی از قبیل خوردگی در سطح فلز و انتشار یون فلز در آب میگردد. بعنوان مثال در یک لوله فلزی که وظیفه انتقال آب داشته باشد هم سطح داخلی آن دچار خوردگی و پوسیدگی میشود و هم یون آهن آزاد شده از جدار داخلی لوله وارد آب در حال عبور میشود. همچنین یونهای موجود در آب نیز در جداره داخلی لوله رسوب خواهند کرد. از این رو سالهاست که لولههای غیر فلزی جایگزین لولههای فلزی شدهاند. با همین استدلال مخازن فلزی در صنعت تصفیه آب جای خود را به مخازن غیر فلزی یا همان تانکهای پلاستیکی با روکش الیاف فیبر شیشه (FRP Tank: Fiber Glass Reinforced Plastic Tank) دادهاند. لایه داخلی مخازن FRP تامین کننده لایه آببند بوده ولی بعلت پائین بودن مقاومت کم در مقابل فشار، با الیاف فایبرگلاس تقویت شدهاند. سبکی قابل توجه که نصب و جابجائی را سهل مینماید، عدم امکان زنگزدگی یا پوسیدگی، مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیائی، مقاومت بالا در مقابل ضربه و سایش از جمله مزایای مخازن FRP نسبت به مخازن فلزی است. مخازن FRP تولید شده توسط کمپانی Wave Cyber نیز نسبت به سایر مخازن FRP دارای مزایائی است که میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1) دارای استاندارد ASME (طراحی انجمن مهندسین مکانیک آمریکا)

2) تحمل فشار کاری 5/10بار

3) دارای استاندارد NSF آمریکا (گواهینامه مبتنی بر قابلیت استفاده کامل در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی)

4) دارای استاندارد KTW اروپا (گواهینامه مبتنی بر قابلیت استفاده کامل در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی)

5) دارای استانداردTUV اروپا (گواهینامه کنترل کیفی سیستم مبتنی بر رضایت کامل خریدار، بهبود مداوم محصول و تثبیت کننده ISO9001:2000 (

6) لايه داخلی بصورت یکتکه (تولید بروش Blow Molding) از جنس PP یا HDPE و لایه خارجی از الیاف مسلح فایبرگلاس و رزین مخصوص

شایان ذکر است تمامی منابع موجود در بازار جهانی و در سایزهای بالا دارای لایه داخلی سهتکه بوده و از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند حال آنکه مخازن تولیدی کمپانی Wave Cyber دارای لایه داخلی کاملا یکپارچه بوده و دهانه آن با فلنچ آلومینیومی تقویت شده است.

ضمنا نازلهائی که همراه با این مخازن بعنوان آبپخشکن و آبجمعکن ارائه میگردند نیز از بهترین سازندگان تامین شده و برای مخازن سایز بالا سیستم آبجمعکن بصورت خورشیدی تامین گشته تا افت فشار به حداقل ممکن کاهش یابد.

- آب‌شیرین‌کن‌های خانگی: در جوامع امروزی آب لولهکشی تامین کننده آب مصرفی خانهها شده است لذا وجود هرگونه آلاینده در آب آشامیدنی منجر به بروز فاجعه در سطح وسیع جامعه خواهد شد. از طرفی بعلت محدودیتهای سالهای اخیر در زمینه تامین منابع آبی، برداشت آب از سفرههای آب زیر زمینی به میزان بالائی انجام شده است که نفوذ فاضلاب تخلیه شده در طبیعت باعث بالارفتن مقدار نیترات و نیتریت در آن شده است. ترکیب این مواد با کلر (که جهت ضد عفونی آب از آن استفاده میشود) ترکیبی سرطان زا است. وجود دستگاهی که بتواند آب بهداشتی و عاری از هرگونه آلودگی را تامین نماید، برای هر منزلی از ضروریات به شمار میآید. این آب شیرینکنها بایست  حتما از تکنولوژی اسمز معکوس و به کمک ممبرین عمل پالایش آب را انجام دهند. در برخی از این دستگاهها لامپ UV نیز جهت ضدعفونی کردن آب استفاده میشود. چون عبور آب از داخل ممبرین باعث اسیدی شدن آن میگردد، لذا بهتر است هنگام انتخاب این دستگاهها مدلهائی تهیه شوند که فیلتری برای قلیائی کردن آب داشته باشد.

- پرشروسل آب‌شیرین‌کن: یکی از مهمترین بخشهای دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن RO محل قرارگیری ممبرین یا همان پرشروسل (Pressure Vessel) می‌باشد که بایست علاوه بر تحمل فشار طراحی، مقاومت شیمیائی لازم در مقابل اب عبوری که معمولا کمی اسیدی نیز می‌باشد را داشته باشد. همچنین امکان انتخاب انواع پورت آب خروجی از دیگر ویژگی‌هائی است که سازنده و بهره‌بردار می‌توانند در این محصول انتخاب نمایند.

کمپانی Wave Cyber دارای سابقه‌ای 20 ساله با بکارگیری طراحی و مهندسی دقیق و با استفاده از دقیق‌ترین ماشین‌آلات اتوماتیک، یکی از 3 کمپانی برتر دنیا در زمینه تولید پرشروسل‌های مخصوص ممبرین R.O. می‌باشد. دفتر مرکزی این کمپانی در Ohio آمریکا می‌باشد که نظارت مهندسی دقیق و کنترل کیفی بر خط تولید این کمپانی را بر عهده دارد. این کمپانی با استفاده از تکنولوژی بالا و ماشین‌آلات مخصوص، یکپارچگی بدنه، سطح داخلی کاملا صیقلی، ابعاد دقیق با تلرانس ظریف را در تولید بدنه و لوازم جانبی تضمین نموده است.

تضمین کیفیت تولید:

* استاندارد ASME در پروسه تولید وسل‌ها و اختصاصا در خصوص هر وسل خریداری شده بنا به تقاضای مشتری

* تست تخریب در 6 برابر فشار کار

* تست کنترل کیفیت قبل از بسته‌بندی و تحویل به مشتری

100'000 time Cycle Test

مزایای منحصر به فرد:

* مقاومت بسیار بالا

* سطح داخلی فوق‌العاده صاف با روکش مخصوص با دوام بسیار بالا در مقابل مواد شیمیائی

* درپوش‌های ساخته شده از SS316 با قابلیت نصب و جابجائی سهل و آسان

* روکش پلی‌اورتان جهت مقاومت در مقابل شرایط محیطی و ایجاد ظاهری زیبا

* گواهی ASME جهت پروسه تولید و در صورت تقاضای مشتری برای هر وسل

* 30% لوازم جانبی کمتر در سوار کردن درپوش‌ها

* شکل مخروطی که به صورت یکپارچه با کل بدنه ساخته شده و باعث تحمل فشار بیشتر تا 275 kg/cm2 می‌گردد.

* امکان انتخاب چهار پورت در هر دو طرف پرشروسل از سایزهای 5/1 و 2 و 5/2 اینچ در پرشروسل‌های 8 اینچ ساید پورت

* پیشرو در طرحهای اختصاصی در ساخت قطعات پرشروسل شامل: کپ‌های آلومینیوم با اتصالات مخصوص و نگهدارنده مخروطی شکل یک تکه، اتصالات (پورت) از لوله بدون درز جنس استنل استیل، رینگ استنل استیل جهت مهار کپ‌ها که در شیار استنلس استیل تعبیه شده در داخل بدنه قرار می‌گیرد

- پمپ‌های تزریق مواد شیمیائی: در صنعت تصفیه آّب علاوه بر کنترل پروسه از لحاظ دما و فشار، در مواردی بایست ویژگیهای شیمیائی آب نیز تحت کنترل قرار گیرد که این امر با تزریق موارد شیمیائی خاصی انجام میشود. بعنوان مثال برای کنترل میزان اسیدیته آّب (یا همان PH) با قلیائی شدن آب و بالا رفتن عدد PH مقداری اسید در مسیر عبور آب تزریق شده و در صورت اسیدی شدن آب و پائین آمدن عدد PH مقداری قلیا تزریق میگردد. در استخرهای شنا به منظور ضدعفونی نمودن آب معمولا نیاز به تزریق کلر با مقدار دقیق میباشد. جهت حذف اکسیژن در آب ورودی به دیگهای آب گرم یا بخار نیز مواد مخصوصی تزریق میگردد. سیستمهای آبشیرینکن به روش RO نیز با تزریق مواد شیمیائی از انعقاد رسوب روی ممبرین جلوگیری کرده و برای تنظیم PH آب تولیدی نیز اسید یا قلیای خوراکی تزریق مینمایند. موارد فوق و بسیاری موارد دیگر در صنعت وجود دارد که تزریق مواد شیمیائی با دقت بالا نیاز است و در این موارد از پمپهای مخصوصی با نام Dosing Pump یا Metering Pump استفاده میگردد. این پمپها بر اساس حجم و فشار تزریق دستهبندی میشوند. شرکت Microdos محصولات متنوعی برای شرایط مختلف تولید می کنند و شرکت صنایع آب و هوای خاورمیانه آنها را ارائه مینماید. ویژگی بارز این محصول وجود قطعات یدکی یا Spare Part است که منجر به ایجاد اطمینان خریدار در موارد تعمیراتی میگردد. در برخی از مدلهای Dosing Pump امکان اتصال Probe فراهم شده که میزان تزریق را بر اساس تغییرات ویژگی آب تنظیم مینماید.

- ممبران آب‌شیرین‌کن: وظیفه جداسازی یون‌های فلزی، نیترات و نیتریت، نمک‌ها و سایر آلاینده‌ها از آب عبوری در سیستم‌های آب‌شیرین‌کن RO بر عهده ممبران است. این محصول بایست علاوه بر ویژگی‌های بالا بتواند به مدت طولانی آب با کیفیت یکنواخت تولید نماید. کمپانی Wave Cyber با در اختیار گرفتن سهام  و مالکیت شرکت OSPURA ممبران‌های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی در انواع Brackish Water و Sea Water تولید می‌نماید. ممبران‌های تولیدی این کمپانی با کیفیت و راندمان تولید مشابه ممبران‌های معتبر بین‌المللی بوده و با قیمت کمتر در اختیار مشتریان مربوطه قرار می‌گیرند. کمپانی Shantou Ospura بصورت تخصصی ممبران سیستم‌های RO را تولید نموده و از جمله ویژگی منحصر به فرد آن می‌توان به توان بالای جداسازی نمک با حداقل میزان کاهش آب اشاره نمود. این محصول نیز دارای استانداردهای معتبر بین‌المللی مربوط به خود را داشته که مهمترین آن استاندارد NSF است. مشابه سایر ممبران‌ها، این کمپانی نیز ممبرانهای خود را به روش مارپیچ نازکی از پلی‌آمید روی بدنهای از جنس پلاستیک تولید می‌نماید.

- شیرهای چندراهه تصفیه آب اتوماتیک و دستی: انواع پیشتصفیه در سیستمهای تصفیه آب نقش مهمی دارند که رایجترین آنها فیلترهای شنی، کربن فعال و سختیگیرهای رزینی است. این تجهیزات بایست با روش اصولی نگهداری شوند تا بتوانند سالها بصورت موثر عمل نمایند. شسشتوی معکوس یا Back Wash در فیلترها حیاتیترین فرآیند در حفظ شرایط مناسب عملیاتی آنهاست و در سختیگیرها علاوه بر آن بایست عملیات احیاء یا Regeneration نیز صورت پذیرد. باز و بسته نمودن تعدادی شیر دستی برای فرآیندهای فوق نگهداری از آنها را سخت مینماید. برای حل این مشکل از سالها قبل شیرهای چندراهه به خدمت گرفته شدهاند. شیرهای چندراهه قدیمی با بدنهای از جنس چدن و صفحهای از جنس برنج که روی سطح لاستیکی قرار میگرفته (برای آببندی بین کانالهای مختلف عبور آب از داخل شیر) ساخته شدهاند. بعلت فلزی بودن این قطعات، مشکل خوردگی و اضافه شدن یون فلزی به آب وجود دارد که در شیرهای سرامیکی جدید با بدنهای از جنس ABS مشکلات فوق برطرف شده و علاوه بر قیمت پائینتر مزایای قابل توجهی نسبت به شیرهای چندراهه فلزی دارند. در شیرهای جدید مشکل حضور آب نمک در مسیر خروجی برطرف شده است. همچنین انواع تمام اتوماتیک آنها با دو مدل زمانی و جریانی قابل عرضه بوده و علاوه بر مقاومت شیمیائی بالا، هیچگونه یونی به آب در حال عبور اضافه نمینمایند. کمپانی Runxin بزرگترین تولیدکننده شیرهای فوق در دنیاست که محصولات بسیار متنوع تولید کرده و امکان تامین Spare Part برای محصولات این کمپانی مسیر میباشد. محصولات این کمپانی استانداردهای بهداشتی لازم جهت استفاده در تولید آب با استانداردهای بالای کیفیت از قبیل مصارف خوراکی و داروئی از مراجع معتبر جهانی را اخذ کرده است که مهمترین آنها استاندارد NSF و چندین استاندارد CE زیر میباشد:

ROHS Certificate – 89/336/EEC;92/31/EC;93/68/EEC;2004/108/EC;97/23/EC

همچنین پتنتهای بینالمللی زیر را نیز در این زمینه به خود اختصاص داده است:

a) American

Patent No. US7549446 B2

b) Europe

Patent No. EP05729114.8

بهرهگیری از تکنولوژی میکروپروسسور در برنامهریزی شیرهای تمام اتوماتیک این کمپانی و وجود صفحه نمایش گرافیکی، استفاده از آن را  برای کابران حتی با دانش فنی پائین بسیار آسان نموده است.

 

- بلوئرهای سایدچنل: مصارف بیشماری در صنعت وجود دارد که به کمک جریان هوا بایست انجام شود. به عنوان مثال هوادهی حوضچههای تصفیه فاضلاب، ایجاد حباب جهت بالابردن راندمان شستشوی میوه یا سبزیجات در کارخانههای تولید مواد غذائی، ایجاد حباب در جکوزی، انتقال مواد پودری یا گرانولی سبک، هوادهی کورههای فشار بالا، انواع خشککنها، جابجائی قطعات سبک، تامین فشار یا مکش لازم در پرکنها، جمعآوری غبار و بسیاری موارد دیگر از جمله این مصارف است. ایجاد جریان هوا یا مکش به کمک دستگاهی بنام دمنده یا Blower صورت میپذیرد که انواع سیستمهای مختلف دارد. نوع بلوئرهای سایدچنل بعلت سادگی و وزن پائین همراه با سرویس نگهداری آسان جایگاه ویژهای در صنعت یافته است. کمپانی KLEE دانمارک با کمک روش تولید انحصاری خود توانسته این محصول را متمایز از سایر تولیدکنندگان ارائه نماید. برخی از بلوئرهای این کمپانی قادر به تامین فشار 700 mBar میباشند که در بین بلوئرهای سایدچنل بینظیر است. ویژگیهای برجسته این محصول بشرح زیر است:

1) صدای کم و راندمان بالا

2) قابل عرضه در انواع تک فاز و سه فاز

3) امکان انتخاب نوع خاص جهت کار با هوای داغ

4) شتابدهی چند نوبته هوای محبوس بین تیغهها به علت طراحی 3 بعدی ایمپلر

5) طول عمر بالا به علت کار بلبرینگها در دمای پائینتر

6) وزن کم و دفع حرارتی مناسب به علت ساخت قطعات از آلومینیوم

7) قابل نصب و استفاده در محیطهای تا دمای 40 درجه سانتیگراد

8) نصب آسان به علت وجود پایه انعطافپذیر فولادی که جاذب شوک نیز میباشد

9) امکان نصب افقی یا عمودی بلوئر با جابجا نمودن پایه فولادی

10) کاهش خطر سوختن سیمپیچ موتور به علت عایقسازی چندلایهای شافت

- مواد تصفیه آب: در صنعت تصفیه آب از انواع Media یا مواد تصفیه کننده استفاده میشود که رایجترین آنها سیلیس یا همان شن بصورت دانهبندی شده، کربن فعال یا Activated Carbon با پایه چوب یا زغال سنگ و رزینهای تبادل یونی از نوع کاتیونی یا آنیونی میباشد. سیلیسهای مورد مصرف در صنعت تصفیه آب عمدتا از نوع ایرانی بوده فیلتر شنی در صورت نیاز از سیلیس دانهبندی شده در لایههای مختلف بهره خواهد گرفت. تولیدکنندگان سیلیس نیز آن را با دانهبندی تفکیک شده عرضه مینمایند.

انتخاب کربن فعال نیز بر اساس نوع کابرد آن صورت پذیرفته و از برندهای معتبر نظیر Jacobi و Norit و Indo German میتوان نام برد. در صنعت تصفیه آب شرب توصیه میشود از کربن با پایه چوب استفاده شود ولی در مواردی که آب عبوری از بستر کربن اکتیو در دستگاه آبشیرینکن از داخل ممبرین نیز عبور میکند، میتوان از کربن اکتیو با پایه کک نیز استفاده نمود. لازم به ذکر است بستر کربنی در دستگاههای آبشیرینکن به منظور جذب کلر آزاد بوده تا مانع از تخریب ممبرین شود. ضمنا بو و طعم نامطبوع آب در عبور از بستر کربنی حذف میشوند.

زرینهای تبادل یونی اعم از آنیونی و کاتیونی با برندهای معتبر Purolite و Purex توسط این شرکت عرضه گشته و در صورت نیاز مشتری مشاوره فنی برای محاسبه ظرفیت سختیگیر یا دیونایزر نیز ارائه میگردد. رایجترین روش حذف مشکل سختی آب در مصارف مسکونی یا صنعتی، استفاده از دستگاههای سختیگیر است که داخل این دستگاهها از رزینهای تبادل یونی نوع کاتیونی استفاده میشود. رزینهای ارائه شده توسط این کمپانی از برندهای معتبر بینالمللی دارای ضریب تبادل یونی و طول عمر کافی میباشند.

تجهیزات استخری هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد.