سینمای خانگی و ساندبارساندبار | سیستم صوتی و باند | سینمای خانگی

اگر کاربر حرفه‌ای دستگاه‌های صوتی و تصویری نباشید، احتمالا نام‌های ساندبار و سینمای خانگی، هر دو برای شما یک معنی را دارند و آن سیستم های صوتی بزرگ با تعداد زیادی بلندگو می‌باشد. اما این دو دستگاه محبوب و پرکاربرد، تفاوت‌های عمده‌ای دارند که منجر به کاربری متفاوت آن‌ها می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام فروشگاه اینترنتی زنبیل، به دلیل پیشرفت روز افزون فناوری‌های مورد استفاده در سیستم‌های صوتی و تصویری و به خصوص تلویزیون، انتظار از شرکت‌های تولیدکننده، جهت معرفی دستگاه‌هایی که در همه زمینه‌ها عملکردی حرفه‌ای داشته باشند افزایش یافت. به همین دلیل و با توجه به تاثیر غیرقابل انکار صوت بر کیفیت برنامه‌های تلویزیونی، سیستم‌های ساندبار و سینمای خانگی، به صورت تخصصی برای افزایش کیفیت صدای تولید شده روانه بازار شدند. به همین دلیل است که باید با اطلاع از تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر کدام از این دستگاه‌ها، اقدام به خرید کنیم. در این متن سعی شده اختلاف میان این دو محصول، از جمله نقاط ضعف و قوت هر کدام به منظور انتخاب صحیح، توضیح داده شود.

مقایسه سینمای خانگی و  ساندبار

سیستم‌های قدیمی خانگی که دارای چندین بلندگو برای ایجاد صدا بودند، فاقد امکاناتی نظیر صدای سوراند و دالبی هستند. به همین دلیل گرایش مصرف‌کنندگان به استفاده از سیستم‌های به روزی مانند سینمای خانگی افزایش یافت. این دستگاه‌ها نسبت به سیستم‌های قدیمی ابعادی کوچکتر داشتند که در کنار ظاهر مدرن و قابلیت‌های فراوان، بازار سیستم‌های صوتی را در انحصار خود در آوردند. چینش بلندگوها و سیستم صوتی در سینمای خانگی به گونه‌ای است که صدای دالبی را با کیفیت مناسب ایجاد می‌کند.

تفاوت در میزان سیم کشی: 

پیشرفت فناوری‌های بکار رفته در تولید این محصولات، منجر به ارائه سیستمی شد که در آن نسبت به سینمای خانگی، نه تنها میزان سیم کشی‌های مورد نیاز، ابعاد و قیمت تمام شده کاهش پیدا کرد، بلکه قابلیت‌های ارتباطی پرکاربردی نیز به آن اضافه شد. این سیستم‌ها ساندبار نام داشتند. مهم‌ترین مزیت ساندبارها، رفع بزرگ‌ترین ایراد سینمای خانگی یعنی سیم‌کشی‌های طولانی بود. این مشکلات و خطرات پنهان سازی کابل‌های طولانی در منزل بسیار آزار دهنده بود.

عملکرد صوتی: 

ساندبارها امکانات اضافه و کم استفاده‌ی سینماهای خانگی را ندارند و این باعث حذف بسیاری از نقاط ضعف سینمای خانگی در ساندبار شده است. به عنوان مثال در هنگام پخش موسیقی در محیط‌های خانگی، با کوچکترین انحراف بلندگوها از محل استاندارد، فرکانس صدای تولید شده به شدت دچار به هم ریختگی می‌شود. یعنی در یک مکان فرکانس پایین تولید شده توسط ساب ووفر به راحتی شنیده می‌شود، ولی در محلی دیگر صدای Vocal بر صدای پایه غلبه می‌کند. این فقدان بالانس در صدا، تقریبا در سینمای خانگی قابل رفع نیست ولی در ساندبارها وجود ندارد. اما ساندبارها نیز بی‌عیب نیستند. این دستگاه‌ها انعطاف‌پذیری لازم برای رعایت تمام استانداردهای دالبی و چند کاناله را ندارند. به همین دلیل صدای دالبی به صورت کامل در آن‌ها پخش نمی‌شود.

درگاه‌های ارتباطی: 

از نظر درگاه‌های ارتباطی، ساندبارها دارای پورت‌های وای فای، HDMI، AUX و بلوتوث هستند که پخش آهنگ از طریق دیگر دستگاه‌ها مانند موبایل را امکان‌پذیر می‌کند. بعلاوه اکثر ساندبار ها مجهز به پورت USB هستند که پخش آهنگ را از طریق این درگاه تسهیل می‌کنند. اما سینماهای خانگی علاوه بر درگاه‌های مورد اشاره، بعضا مجهز به پخش‌کننده بلوری هستند که به کمک آن، محتویات صوتی و تصویری را از طریق Blu-Ray و DVD، با کیفیت بسیار عالی پخش می‌کنند.

سینمای خانگی و ساندبار 21 محصول وجود دارد

لیست مقایسه محصولات

انصراف